Yılbaşı Yemeğini Abartmamak İçin Öncesinde Ara Öğün Tüketin!

Yılbaşı Yemeğini Abartmamak İçin Öncesinde Ara Öğün Tüketin!

Yılbaşı gecelerinin simgesi haline gelen zengin sofralar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar yenilen ağır yemekler, yeni yılın ilk gününü kabusa çevirebiliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve porsiyonları uygun miktarlarda tüketme kuralının, yılın son gecesinde de uygulanması gerekiyor. Geceye hazırlanmak için gün içerisinde hiçbir şey yememek ise yapılan en büyük hatalardan biri. Çünkü gün boyu aç kalan vücut, akşam yemeğinde iştah kontrolünü sağlayamadığından, yüksek kalorili besinler kontrolsüzce tüketilebiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Dilek Çiçek, yeni yılın ilk gününe sağlıkla uyanmaya yardımcı olacak beslenme önerilerinde bulundu.

Aralık’ın son günü ana ve ara öğünlerle geçirilmeli

Yılbaşı gecesine hazırlanırken; güne kahvaltı ile başlamak, hafif bir öğle yemeği ve ara öğünler tüketmek, akşam yemeğinde kontrolü sağlamak için yararlı olacaktır. Ara öğünlerde meyve, bir bardak süt veya ayran, bir küçük kase yoğurt veya bir avuç kuruyemiş tüketilebilir. Ayrıca gün içerisinde belli aralıklarla su tüketimi ihmal edilmemelidir. Çünkü sıvı alımı vücudu gece için hazır hale getirir, sindirimi kolaylaştırır, tek bir seferde aşırı miktarda sıvı alımını azaltır ve ertesi gün susuzluk hissi oluşumunu önler.

Sofraya aç oturulmamalı

Gün boyunca hiçbir şey tüketmemek, yılbaşı yemeği için günlük öğünleri aksatmak ve mideyi boş bırakmak doğru uygulamalar değildir. Yılbaşı akşamına özel yiyeceklerin ve bol kalorili besinlerin oluşturduğu sofraya aç karnına oturmak, yüksek kalorili besinlerin gereğinden fazla tüketilmesine neden olabilir. Yemekten kısa bir süre önce 1 bardak süt veya yoğurt, meyve ve 3 adet tüm ceviz içi ya da ince bir kepekli tost tüketimi yararlı olacaktır.

Izgara ya da fırında yapılmış ana yemekler tercih edilmeli

Yılbaşı gecenizin ertesi gününün kabusa dönüşmemesi için kızartmalardan, çok tuzlu ve baharatlı besinlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu özellikteki besinlerin sindirimi zordur. Sindirim ve dolaşım sistemini yorar, mide gerginliğine, bağırsak problemlerine ve tansiyon dengesizliklerine sebep olur. Bunun için ana yemek olarak balık, ızgara, fırında veya buğulama olarak derisi alınmış hindi veya tavuk eti tercih edilebilir. Yanındaki garnitürler de sebze tabakları, çeşitli peynirler, bir avuç çerez veya fırınlanmış minik mantarlar olabilir.

Yılbaşı yemeğinin tatlı tercihi meyve salatası olsun

Yılbaşı gecesinde tatlı seçimi de çok önemlidir. Eğer gecenin sonunda tatlı tüketilecekse, şerbetli hamur tatlılarının yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih edilmelidir. Tatlı yerine meyve veya dondurma daha da iyi bir seçenek olabilir. Mevsim meyvelerinden hazırlanmış meyve salatası ve üzerine bir top vanilyalı dondurma, hafif ve sağlıklı bir seçim olur.

Yemekler küçük porsiyonlar yavaş lokmalarla tüketilmeli

Bir şölen ve kutlama şeklinde geçen yılbaşı gecelerinde; yemek seçeneğinin diğer günlere göre daha fazla olması, ana yemeğin yanında salata ve meze gibi iştah açıcıların bulunması,

beslenme düzenini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle tabağa alınacak yiyecekler küçük porsiyonlar halinde ve kontrollü olmalıdır. Lokmalar yavaş ve uzun sürede çiğnenmelidir.

Bu sayede yemeklerin tadına varmak ve az yemek yemek mümkün olabilir.

Yeni yılın ilk günü açık hava yürüyüşü…

Yeni yılın ilk günü açık havada 1- 1.5 saat yürüyüş yapmak, güne sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Bu tür egzersiz ve aktiviteler, hem kalori yakmayı hem de kişinin kendini hafif ve zinde hissetmesini sağlayacaktır.

Güncellenme Tarihi: 27 Aralık 2017Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2017

Benzer Sağlık Rehberleri