Yazın Kuruyan Cildiniz İçin Pratik Öneriler

Yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalan ciltte ciddi nem kaybıyla birlikte daha fazla kuruluk hissedilebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, cilt kuruluğunun sık görülen bir dermokozmetik problem olduğunu ve her cilt tipinde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Hastalıklar ve dış etkenler cilt kuruluğu yapar

Cilt kuruluğunun bazı sistemik hastalıklar ve dış etkenlere bağlı olduğunun da altını çizen Uz. Dr. Çoban, “Kuru deri; ince, mat, pul pul ve çatlamış bir görünümdedir. Esnekliği azalmıştır, gerilme ve bükülmeler nedeniyle çatlaklar oluşur. Böbrek yetmezliği, guatr, kanser gibi bazı sistemik hastalıklar, sedef ve egzamalar gibi deri hastalıkları ile bazı ilaçların kullanımı, menopoz ve ileri yaş, deri kuruluğuna yol açan nedenlerdir” diye konuştu. Dış etkenlerin de deri kuruluğun bir başka nedeni olduğunu dile getiren Uz. Dr. Çoban, “Kışın kuru ve soğuk hava, yazın ise güneş ışınlarına maruz kalmak, deniz ve klorlu havuz suyu cildi kurutan önemli dış etkenlerdir. Yazın serinlemek veya deniz ve havuz suyundan arınmak amacıyla yapılan sık banyo da, cildi önemli ölçüde kurutur” dedi.

Sık duş alıyorsanız sabun kullanımına dikkat!

Uz. Dr. Lütfiye Çoban, özellikle yazın dış etkenlerle oluşan cilt kuruluğunu engellemek için şu önerilerde bulundu;

  • Banyo süresi 15 dakikadan kısa tutulmalı.
  • Vücut için sert ve deriyi kurutan sabunlar yerine nemlendiricili sabunlar, temizleyiciler tercih edilmeli.
  • Sadece serinlemek amacıyla yapılan duşlarda sabun kullanılmayabilir.
  • Sık banyo yapıldığı zaman tüm vücut yerine sadece terleyen bölgeler sabunlanabilir.
  • Banyo sonrası, nemlendirici krem ve losyonları, vücut yağlarını kullanmak kuruluk ve kuruluğa bağlı olabilecek sorunları önemli oranda engelleyecektir.
Güncellenme Tarihi: 16 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2011

Benzer Sağlık Rehberleri