Ülkemizde Her 6 Kişiden 1'i Böbrek Hastası

Ülkemizde Her 6 Kişiden 1'i Böbrek Hastası

 

Kronik böbrek hastalığı obezite, yüksek tansiyon ve diyabet vakalarının görülme sıklığındaki artış nedeniyle son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Erken teşhisle kontrol altında tutulabilen rahatsızlık, geç fark edildiğinde ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığında hayatı tehdit edecek boyutlara gelebiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Şehmus Özmen, kronik böbrek hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Böbrek nakli kaçınılmaz olabilir

Ülkemizde 8765 erişkinde yapılan en geniş çaplı çalışma olan CREDIT’e göre kronik böbrek hastalığı sıklığı Evre 1 %5,43, Evre 2 %5,15, Evre 3 %4,67 Evre 4 %0,27 ve Evre 5 %0,15 olarak saptanmıştır. Bu veriler ışığında her 6 kişiden birinde kronik böbrek hastalığı olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamlar kronik böbrek hastalığı açısından gelecekte toplum olarak risk altında olduğumuzu göstermekte olup, çok sayıda böbrek nakli gerektirecek 5. evre sayılan böbrek yetmezliği ile karşılaşma tehlikesini ortaya koymaktadır.

Diyabet ve yüksek tansiyon böbreklere zarar veriyor

Kronik böbrek hastalığının nedenleri; diyabet hastalığı, yüksek tansiyon (yaklaşık hastaların yarısında görülüyor), taş hastalığı, nefrit,  böbrekteki iltihabi hastalıklar, idrar sistemindeki sorunlar ve kistik böbrek hastalığı olarak sıralanmaktadır. Bu sebepler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklılık göstermektedir.

Hayati riske neden oluyor

Kronik böbrek hastalığında ilk karşılaşılacak risk, gelecekte böbrek kaybına, diyalize veya böbrek nakline ihtiyaç duyabilecek böbrek işlevi kaybıdır. Diğer risk ise kalp hastalıkları ile bağlantılı erken ölümlerdir. Sağlıklı olduğu düşünülen ancak sonrasında kronik böbrek hastalığı olduğu saptanan bireylerin koroner kalp yetmezliği, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı, çevresel (periferik) atardamar hastalıklarından ölüm oranları böbrek hastalıklarının düzeyine bakılmaksızın normale göre on kat daha fazladır.

Su tüketiminizi artırın, tuz alımını azaltın

Böbrek sağlığının korunması için su tüketimi çok önemlidir. Özellikle susuz kalmamaya, iştahsızlığın giderilmesine, doğru beslenme planlamasına, ishal ve kusmaya bağlı sıvı kayıplarına dikkat edilmeli, kaybedilen sıvı yerine konmalıdır. Kan basıncı kontrolü en önemli noktalardan biridir. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kan şekeri, kan yağları ve kansızlık olup olmadığı takip edilmelidir. Sigaranın bırakılması, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyen önemli bir faktördür. Fiziksel aktivite artışı ve vücut ağırlığının kontrolü diğer alınabilecek tedbirlerdir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan veya yüksek risk altındaki kişilerin düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekmektedir.

 

Güncellenme Tarihi: 08 Mayıs 2017Yayınlanma Tarihi: 08 Mayıs 2017

Benzer Sağlık Rehberleri