Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid kanseri çok sık görülmeyen ve büyük bir bölümü diğer kanserlere göre çok iyi seyreden bir hastalıktır. Tedavi ve takipleri doğru bir şekilde planlanmış hastalar teşhisten sonra çok uzun yıllar yaşayabilirler. Tiroid kanseri saptanmış hastalara yüksek doz radyoaktif iyot verilmesindeki amaç cerrahiden sonra geriye kalan tiroid dokusunun ve olası kanser yayılımlarının ortadan kaldırılmasıdır. Bu tedavi ancak özel donanımlı tedavi odası olan merkezlerde verilebilmektedir. Böyle bir odaya ihtiyaç duyulmasının sebebi tedavi gören hastalar vasıtasıyla radyoaktivitenin kontrolsüz bir biçimde çevreye bulaşmasının önüne geçmektir. Hastalar bu odada kaldıkları sürece normal yaşantılarına devam edebilirler. Hergün hastaların vucutlarında bulunan radyoaktivite miktarı ölçülür, taburcu olmalarına engel teşkil etmeyecek bir seviyeye ulaşıldığında hastalar evlerine gidebilirler. Ancak evlerinde de bir hafta daha alınması gereken önlemlere uyarak yaşantılarını düzenlerler. Hastalar belirli aralıklarla kontrole çağırılırlar, tetkiklerin sonucuna göre bir takip metodu planlanır. Cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisiyle tiroid bezleri yokedilmiş olan bütün hastalar vücüdumuzdaki hayati fonksiyonların düzenliyicisi olan tiroid hormonunu yaşamları boyunca dışardan (hap şeklinde) alırlar. Tiroid hastalıklarının (guatrın çeşitli şekilleri ve tiroid kanseri) teşhis, tedavi ve takiplerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için multidisipliner (birden fazla tıbbi branşı ilgilendiren) bir yaklaşım gereklidir. Bu nedenle hastalar öncelikle bir endokrinolog tarafından ele alınır.

Radyoaktif İyot Tedavisi Alacak Hastaların Uyması Gereken Kurallar

Radyoaktif iyot tedavisi C blok 9. kattaki özel donanımlı odada yapılmaktadır. Radyoaktif maddenin kontrollü bir şekilde uygulanabilmesi için hastaların ortalama 3-4 gün süreyle bu odada kalmaları gerekmektedir. Tedavi öncesinde, sonrasında ve tedavi süresince almanız gerekli bazı önlemler aşağıda sıralanmıştır.

Hastaneye Yatmadan Önce

Hastaneye yatmadan önce içeceğiniz radyoaktif iyotun etkinliğini dahada artırmak için, iyotdan zengin besinleri ve bazı ilaçları bir süre almamalısınız. Bu besinlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır. İyotlu tuz, deniz ürünleri (balıklar dahil), süt, dondurma, peynir ve yoğurt, işlenmiş et ürünleri (Salam, sosis vb.)( Taze et yenebilir)tuzlu yiyecekler (cips, tuzlu bisküvi,kraker, çerezler), konserve sebze ve meyveler, ıspanak, marul gibi bazı sebzeler, parlak kırmızı renkli hazır gıdalar (iyotlu boya içerebilir.) İyot solüsyonları (topikal solüsyonlar, saç boyaları)Bazı öksürük şurupları ve vitamin preparatları. Ayrıca iyot tedavi tarihinden önceki 2 ay içinde ilaçlı böbrek filmi, 4 ay içinde ilaçlı safra kesesi filmi, ilaçlı bilgisayarlı tomografi çekilmemiş olması gerekmektedir. Bunların dışında Tefor, Tiromel, Cynomel, Levotiron gibi tiroit replasman tedavisinde kullanılan ilaçları mutlaka kesmeniz gerekmektedir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

Hastanede Yatarken

1. Hastanede yatarken oyalanmak amcıyla kitap, örgü vs getirebilirsiniz. 2. İçeceğiniz radyoaktif iyot renksiz, kokusuz ve tatsız olup aç karnına alınır. İçtikten sonra en az 1 saat süre ile yemek yemeyiniz. İyotun idrarla atılımını artırmak için hastanede kaldığınız süre içinde bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. 3. İyotun idrarla atılması nedeniyle tuvaleti her kullanışınızdan sonra 2 kez sifon çekilmesi, elle taharat alınmaması, erkeklerin oturarak idrar yapması ve tuvaletten sonra bol su ve sabunla ellerin yıkanması gereklidir. 4. İçilen iyot ter, tükrük ve dışkı ile atılır. Bu nedenle öksürürken ve hapşırırken mendille ağzınızın mutlaka kapanması gereklidir. 5. Odada kaldığınız süre içinde günde 3 defa yemeğiniz görevli personel tarafından kapıya getirilecekve size kapının önündeki telefon ile haber verilecektir. Çatal, bıçak, kaşıklar ve tabak tek kullanımlıktır. Kullandıktan sonra banyodaki çöp kutusunun içine atınız. 6. Odada bulunan telefonun dahili numarası 37 12 dir. 0212 314 66 66 numaralı hastane santralinden bu odaya bağlanabilirsiniz. Siz dışarıyı aramak istediğinizde 9'u çevirip santrala ulaşarak istediğiniz yerle görüşebilirsiniz 7. Dokuzuncu kattaki hemşire bankosunun telefonu 37 15 dur ihtiyaçlarınızı gündüz bu numaraya, gece 36 15 nolu telefona bildirebilirsiniz. 8. Hastane kafeteryasının 57 50 nolu telefonundan gazete, dergi, yiyecek, içecek gibi ihtiyaçlalarınızı karşılayabilirsiniz. 9. Acil bir durumda odanızda bulunan acil durum çağrı sistemi ile acil yardım ekiplerine ulaşmanız mümkündür. 10. Gebeler ve 18 yaşın altındaki küçüklerin sizi hastanede ziyaret etmeleri yasaktır. Diğer ziyaretciler ise günd 1-2 defa 5-10 dk geçmeyen sürede. ve en az 2 metre uzakta durarak ziyaret edebilirler. Bazı hastalarda iyotu içdikden sonra 4-12 saat içinde bulantı hissi olabilir. Genellikle bir gün içinde geçer. Bazı kimselerde de iyota bağlı tükrük bezlerinde şişme, ağrı olabilir. Bunlar ekşi besinler (limonlu şeker,vs.), sakız ve bol su ile giderilebilir.

Taburcu Olduktan Sonra

Taburcu olmanıza karar verildikten sonra 2-3 hafta boyunca ev halkı ve ziyaretçileri, özelliklede gebe ve küçük çocukları kendinize bir kol mesafesinden fazla yaklaştırmamanız ve eşinizle yataklarınızı ayırmanız gerekmektedir. Kendi ellerinizle 2-3 hafta süre ile yemek pişirmemeniz, ayrı yeme içme kapları kullanmanız ve özellikle iç çamaşırı ve çarşafları ayrırarak yıkamanız gerekmektedir ( Özellikle taburcu olduktan sonraki ilk hafta ). Radyoaktif iyot içdikten sonraki ilk 6 ay gebe kalmak kesinlikle yasaktır ve genellikle 2 yıl süre ile gebelik önerilmez. Son söz olarak taburcu olduktan sonra kontrollere düzenli gelmeniz doktorunuz, ile ilişkinizi koparmamanız sizin iyiliğiniz içindir. Sormak istediğiniz sorular ve daha ayrıntılı açıklamalar için; (212) 3146666/ 1557 nolu telefondan Dr. Remzi Karaman ve Dr. Pelin Demirkale'ye ulaşabilirsiniz.

 

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri