Tartıda 100’lü Rakamlara Sağlıkla Veda Etti

Antalya’da yaşayan 39 yaşındaki Serkan Büyüker yoğun iş temposundan dolayı tek öğün beslenerek kısa sürede 145 kiloya ulaştı. Bir anda nefes darlığı ve pek çok hastalıkla karşı karşıya kalan Büyüker, ölümcül obezite grubunda olduğunu öğrendi. Yaşamını tehdit eden kilolarından kurtulmak isteyen Büyüker, Memorial Sağlık Grubu Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ile görüştükten sonra ameliyat olmaya karar verdi. Serkan Büyüker, 2 saat süren başarılı mide küçültme ameliyatı sayesinde 1 yıl içerisinde 50 kiloya veda etti.

Tek öğün beslenme hayatına mal oluyordu

10 yıldır pek çok yöntemle kilo vermeye çalışan 1.84 cm boyundaki Serkan Büyüker, iş temposunun yoğunluğu yüzünden sabah ve öğlen beslenme fırsatı bulamıyordu. Son bir yılda artan iş temposu onu geceleri yemek yemeye sürükledi. Yemek için vaktinin olmadığını vurgulayan 39 yaşındaki Büyüker, günün ilk öğününü işten çıkıp eve gittiği zamanlarda ancak yiyebiliyordu. Son yıl aldığı 23 kilo sonrasında pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalan Büyüker, ameliyat olmaya karar verdi ve emorial Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’ın gerçekleştirdiği başarılı operasyonla sağlıklı yaşam yolundaki ilk adımı attı.

En büyük mutluluğum 2 yaşındaki kısımla koşabilmek

Serkan Büyüker’in operasyon sonrasında kaybettiği kilolar sayesinde fiziksel görünümü hızla düzeliyordu.  Memorial Antalulya Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Gökhan Yazıcıoğlu ile Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ’a ameliyat sonrasında kontrollere giden Serkan Büyüker, 1 yılın sonunda 50 kilo vererek tartıda 100’lü rakamlara veda etti. 10 yıldır spor ve diyet yapmasına rağmen kilo veremeyen Büyüker, obezite cerrahisinin ardından, sık sık ve az az her şeyden yemeye başladığı bir hayata adım attı. Bunu bir yaşam tarzı olarak kabul eden Büyüker, birkaç tabak yemek yemesine rağmen doymazken şimdi uyguladığı beslenme programıyla nasıl doyacağını öğrendi. “Önceden bir restorana gittiğimde yemeğim bitmeden ardından neler söylesem diye düşünürken, şimdi az çorba içerek doymanın mutluluğunu yaşıyorum.” diye duygularını ifade eden Büyüker, sözlerine “2 yaşında kızım var ben onunla oynarken peşinden koşamıyor, yoruluyor ve sinirleniyordum. Artık kızımla doyasıya koşup oynuyorum.” diye devam etti.

Hastamıza verdiğimiz sözü tuttuk

Obezite cerrahisinin, hastalara hem fiziksel hem de psikolojik yönden iyi geldiğini belirten Prof. Dr. Gürkan şunları kaydetti: “Serkan Bey benimle ilk görüştüğü zaman birbirimize karşılıklı sözler verdik. Onu 1 yıl içerisinde 90’lı kilolara ulaştıracağımızı fakat bunu yaparken yaşam tarzını tamamen değiştirmesi gerektiğini söyledim. Ameliyat olmakla da işin bitmediğini, sonrasında özellikle diyetisyen kontrolünde çok iyi takip edilmesi gerektiğini anlattık. Serkan Bey ve ekibimiz verilen sözleri tuttuk. Böyle bir başarıya birlikte imza atmış olmaktan dolayı gururluyuz”

Güncellenme Tarihi: 30 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi: 30 Mayıs 2016

Benzer Sağlık Rehberleri