Sivilce Nasıl Geçer: Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce Nasıl Geçer: Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren her yaş grubunda, kadın ve erkeklerde görülebilen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Son derece hassas bir cilt problemi olan sivilcenin tedavisinde, kulaktan dolma bilgiler etkili olmayabileceği gibi sivilce izlerinin oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle kalıcı sivilce izlerinin oluşmaması için doğru sivilce tedavisi uygulanmalıdır.

Sivilce oluşumunun yol açtığı cilt sorunlarına özellikle ergenlik döneminde rastlansa da daha ileri yaşlarda sivilce oluşumu gözlenebilir. Yetişkinler sivilce ile daha kolay mücadele edebilirken, ergenlik döneminde olan bireyler bu konuda oldukça zorlanmaktadır.

Akne nedir?

Toplumda sivilce olarak bilinen akne vulgaris, yağ bezlerinin tekrarlayan hastalığıdır. Çoğunlukla yüz, göğüs, sırt, boyun gibi vücudun yağlı bölgelerinde çıkmaktadır. Bazen omuzlarda ve kalçalarda da akne problemi görülebilir. Hayati bir problem değildir ancak kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkileyebilir.

Sivilce neden çıkar?

Sivilce oluşumuna yol açacak birçok faktör bulunsa da en önemli nedenin genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir. Stres ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması da sivilce çıkmasına sebep olabilmektedir.

Hormonal faktörler, yağ bezlerinin salgılanmasında artışa sebep olarak sivilce sorununa yol açabilir. Deri üzerinde bulunan yağ bezi kanalları, fazla yağ bezi salgısı nedeniyle tıkanarak, siyah nokta (açık komedon) ile beyaz küçük kabarcıklar (kapalı komedon) oluşturur. Deride meydana gelen bu yapılar, ciltte az sayıda var olan bakterilerin çoğalması için ortam meydana getirmekte ve iltihaplı sivilcelere neden olabilmektedir. Bazı durumlarda deri altı sivilce sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Hormonal problemi olan kişilerde sivilce sorunuyla birlikte tüylenme, saçlarda dökülme ve adet düzensizliği gibi durumlar da görülebilir.

Sivilce, aynı zamanda çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği için uzman kişiler tarafından muayene edilmesi gerekir. Diyabet hastalığında; kaşıntı, mantar ve sivilce gibi problemler de görülebildiği için sivilce tedavisine başlamadan önce çeşitli testlerin yapılması, sivilce oluşumuna zemin hazırlayan başka hastalıkların olup olmadığının belirlenmesi açısından önemlidir.

Yüzdeki sivilceler nasıl geçer?

Ergenlik döneminde ya da sonrasında oluşan yüzdeki sivilceleri doğru bir şekilde tedavi etmek, sonrasında iz kalmaması ve daha çok alana yayılmaması açısından son derece önemlidir. Sivilcelerin üzerine kapatıcı sürmek uzun vadeli, kalıcı bir çözüm değildir. Kulaktan dolma bilgilerle sivilceden kurtulma yolları denemek, başarısızlıkla sonuçlanabilmekte ve kişilerde umutsuzluğa sebep olabilmektedir. Sivilcelere kesin çözüm için uzman kişiler tarafından akne tedavisi yapılması ve sonlanana kadar da sürecin takip edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

  • HydraFacial

Sivilce tedavisi için en etkili yöntemlerden biri HydraFacial uygulamasıdır. Hollywood yıldızlarının da tercihi olan bu cilt yenileme sistemi ile cildin ihtiyacı olan tüm bakımları tek seansta uygulayabilmek mümkündür. HydraFacial yöntemi ile cilt bakımı, gözenek tedavisi, siyah nokta tedavisi, cilt tonu düzensizlikleri, yağlı ciltlerde sebum dengelemesi, sivilce ve leke tedavisi gibi işlemler yapılabilmektedir. Sivilceyi geçiren HydraFacial yöntemi her yaş grubundan hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile cilt derinlemesine yenilenir, temizlenir, beslenir ve nemlenir.  İlk seansta cilt üzerindeki değişimler fark edilir. Sadece bakım amaçlı bu yöntem tercih edilecekse ayda bir, tedavi amaçla tercih edilecekse 1 hafta arayla 4-6 seans gerektirir. HydraFacial yöntemi ile sivilcelerden kurtulmak ve bebek gibi bir cilde kavuşmak mümkün olduğu için işlem sonrasında makyaj yapmaya ihtiyaç bile duyulmayabilir.

Sivilce izleri nasıl geçer: Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce izleri varsa, çeşitli lazer ya da kimyasal peeling yöntemleri ile cilt lekelerinde kurtulma işlemi gerçekleştirilir. Sivilce sıkmak, tedaviye katkı sağlamak yerine sonrasında kalıcı izlerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca sivilce patlatmak, aknenin yayılmasına neden olacağı için önerilmez.  

Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce tedavisi yapılmadıysa geriye izler kalmış olabilir. Sivilce izlerinin tedavisi de günümüzde modern yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Akne izleri, gözeneklerde aşırı genişleme, çukur ve çöküntü şeklinde olabileceği gibi yüzde kahverengi lekeler şeklinde de olabilir.

Kalıcı sivilce izlerindeki sorun sadece deri yüzeyinde görünen renk veya seviye farkı değildir. Cildin altındaki bağ dokusunda yanlış yapılanma sonucu elastikiyet kaybı, kabalaşma ve çekintilerdir. Bağ dokusu yeniden yapılandırılmazsa, sivilce sebebiyle oluşan izler tam olarak ortadan kaldırılamaz. Yüzünde renk ve seviye farklılıkları olan kişilerde, sadece yüzeyi etkileyen kimyasal peeling işlemleri çok da tatmin edici bir sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda lazerle sivilce tedavisi daha etkili olacaktır. Lazer ışını, çeşitli dalga boyları ve frekansları ile istenilen deri seviyesine etki edebilir.

Sivilce ve sivilce izlerini etkili bir şekilde tedavi edebilme yöntemleri bulunmaktadır. Sivilce sorunu varsa önce sivilce tedavi edilmeli, sonrasında sivilce lekesi tedavisi yapılmalıdır. Sivilce tedavisi tamamlanmadan izlerini tedavi etmeye çalışmak, çok da sağlıklı bir sonuç vermeyeceği için bu işlemin adım adım yapılması daha etkili olacaktır. Evde doğal yöntemlerle sivilcelerden kurtulma maskeleri yetersiz kalabileceği için uzman kontrolünde leke tedavisi, cilt temizliği ve cilt bakımı yaptırmak, sorunsuz bir sonuç almak için daha uygundur.

Lazerle leke tedavisi nasıl yapılır?

Sivilce ve akne izlerini yok etmede kullanılan bazı lazer çeşitleri bulunmaktadır ve bunların kullanımı da kişinin cilt rengine ve lekelerine göre değişmektedir. Bunlar; pigmente lezyonların tedavisinde kullanılan lazerler; Q anahtarlı Nb yağ lazerler, KTP lazerler, yoğun atımlı ışık kaynakları (IPL) ve fraksiyonel lazerler olarak sıralanabilir.

Akne ve sivilce lekelerinin deri içinde bulunduğu derinlik ile cilt rengi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, lazer tedavileri farklılaşmakta ve tedavinin başarı oranı da değişebilmektedir.

Kadınlar gibi erkekler de cilt lekelerinde lazer tedavisinden yararlanabilir. Sivilce lekelerine çözüm arayışında olanlar, alanında uzman kişilerden destek alarak lazerli tedavi sürecini başlatabilir.

  • Fraksiyonel Lazer

Sivilce izlerinin en etkin tedavisi fraksiyonel lazer işlemidir. Fraksiyonel lazer, cilt altındaki yıpranmış kolejeni yok ederek taze kollajen oluşmasını sağlayan ve özel bir lazer cihazıyla uygulanan leke tedavisi yöntemidir. Bu işlem sonrasında üst deride bulunan kök hücreler aktif hale gelir ve yeni epitel hücreler yüzeyi örter. 1-3 seans olan tedavi, ortalama 1 saat kadar sürebilir. Sivilce izi tedavisinden sonra güneşe çıkmamak son derece önemlidir. Fraksiyonel karbondioksit tedavisinden sonra kızarıklık ve soyulma gibi durumlar görülebilir. Bu durum 1 hafta sonra geçer.

Lazer tedavileri için en iyi zaman, güneşin etkisini tamamen kaybettiği kış dönemidir. Sonbaharda lazer tedavisi yaptırmak, güneşin tüm etkisini kaybetmemesi üzerine iyi bir zaman olamayabilir. Ayrıca bronzlaşmış cilde lazer (soyucu ya da yenileyici) uygulamak, pigmentasyon ihtimalini artırabilir. Bu nedenle bronzlaşmış ciltlerin normal rengine döndüğü zaman dilimi lazerli leke tedavisi için uygundur.

  • Kimyasal Peeling nedir?

Kimyasal peeling, çok eski zamanlardan beri yapılan cilt bakım işlemidir. Cildin üst tabakasının soyulması olarak tanımlanabilir. Sivilce izlerinin tedavisinde en basit yöntem, kimyasal peeling uygulamaktır. Kimyasal peeling, cildin üst yüzeyini soymada etkili olduğu için derinin daha alt seviyelerinde oluşan sivilce izlerinin tamamen yok edilmesi için mükemmel bir etki yaratmayabilir. 

Hem sivilce izleri, hem cilt bakımı hem de yüz lekeleri için kimyasal peeling uygulanabilmektedir. Kimyasal peeling yönteminde çeşitli soyucular kullanılabilir. Hastanın durumuna göre meyve asitleri ya da trikloroasetik asit gibi soyucular tercih edilir. Kimyasal peeling, 15-20 dakika arasında sürebilen bir işlemdir. Öğle yemeğinde de uygulanabilen cilt bakımı ve sivilce izleri tedavisi olduğu için “öğle yemeği soyucuları” da denir. Sivilce izlerinden şikayeti olan kişiler, öğle yemeğinde bu işlemi yaptırıp sonrasında işine devam edebilir. Oldukça basit uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Cilt bakımı amacıyla yapılan kimyasal peeling, cildi daha parlak ve daha canlı hale getirir. Cildi homojen, düz ve pürüzsüz hale getiren kimyasal peeling uygulaması sonrasında güneşten korunmak gerekir. İşlemin ardından ciltte kırmızılık, pullanma ve kabuklanma ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda hastalara uygun tedavi yöntemi verilir ve süreç takip edilir. Kimyasal peeling uygulamaları, ciddi yan etkisi olan uygulamalar değildir ancak uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Sivilceli ciltlerin bakımı

Sivilce problemi olan kişiler, cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçerken son derece özenli ve dikkatli olmalıdır. Akneli ve yağlı ciltler için su bazlı ürünlerin kullanılması daha uygundur. Aynı zamanda cilt tipine uygun ürünlerle akşam yatmadan önce cilt temizleme işlemi yapılmalı ve nemlendirilmelidir. Cildi fazla hırpalamadan, derinin doğal pH’ına yakın ürünlerle temizlemek gerekir. Kese gibi ürünler cildi tahriş edebilir ve sivilce artışına neden olabileceği için pek tavsiye edilmez.

Medikal cilt bakımı

Farklı cilt tipleri için farklı bakım uygulamaları ve teknikleri bulunmaktadır. Yağlı ciltlerde sebum salgısı arttığı için daha sık sivilce problemi görülebilir. Ayrıca ciltteki gözeneklerin genişlemesi de istenmeyen durumlar arasında yer alır. Yağlı cilt bakımında, yağlı görünümü matlaştırmaya yönelik ürünler kullanılmalı ve siyah noktalar temizlenmelidir. Medikal cilt bakımı ile cilt temizleme, gözenek temizleme, buhar ve nemlendirici maske aşamalarından oluşan işlemler yapılmaktadır. Ortalama 1-1,5 saat süren bu işlemde, doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılır. Cildin vitamin ihtiyacı varsa, medikal cilt bakımında vitamin takviyesi de yapılabilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 21 Aralık 2018Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2018