Ses Tellerinde Felç Riskine Dikkat!

Ses Tellerinde Felç Riskine Dikkat!

Ses kısıklığı ile birlikte yemeklerin solun borusuna kaçarak öksürük krizlerlerine neden olması ses teli felcinin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Genellikle akciğer, kalp, tiroit veya boyun fıtığı ameliyatlarından sonra yaşanan ses teli felci bazen solunum sıkıntılarına bile neden olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları, ses teli felci ve tedavi yöntemleri  hakkında bilgi verdi.

 Yemekler soluk borunuza mı kaçıyor?

 Boğazda bulunun 2 adet ses telinde yaşanan feçler yani bu tellerde yaşanan hareketsizler hastalık değil hastalık belirtisi olarak kabul edilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı yaşanabilen ses teli felçleri genellikle geçirilmiş  akciğer, kalp, tiroit ile boyun fıtığı ameliyatları sonrasında, bazı viral üst solunum yolu enfeksiyonları ve bir takım nörolojik hastalıklarda ortaya çıkmaktadır. Ses telleri ses üretmenin yanında,  yutkunmayla kapanarak yiyecek ve içeceklerin akciğere kaçmasını da engellemektedir.Tek taraflı ses teli felci olan hastalarda en sık görülen problem ses kısıklığı ve yemeklerin soluk borusuna kaçarak oluşturduğu öksürük krizleridir. Bununla birlikte;

  • Konuşma sırasında yorulma
  • Ses kalitesinin bozulması
  • Seste perde kaybı
  • Yüksek sesle konuşamama
  • Hırıltısı ses
  • Sesli nefes alma
  • Solunum sıkıntısı gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Ameliyat olmak için aceleci olmayın

Ses teli felçlerine en çok guatr ve diğer boyun ameliyatlarından sonra rastlanmaktadır. En başarılı ameliyatlarda bile %2-3 geçici veya kalıcı ses teli felci görülebilmektedir. Bu felçlerin büyük çoğunluğu 6 ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Ses teli felci görüldüğü anda öncelikle bu duruma neden olabilecek problemi ortaya koymak önemlidir. Çünkü ses teli felci bazen beyin, kalp, akciğer ya da guatr hastalıklarının bulgusu olabilir. Uzman bir doktor tarafından laringoskopi yani kamera ile ses teli muayenesi yapıldıktan sonra flce neden olan problem ortaya konulmalıdır. Ses teli felci yeni ise hastanın 3-4 ay boyunca beklemesi ve bu süreçte ses tellerinde tembellik gelişimini önlemesi için ses terapisi alması önerilmektedir. Geçen bu süreçte iyileşmenin olmadığı durumlarda cerrahi işlemler düşünülmelidir.

Dolgu uygulamasıyla sesinize kavuşabilirsiniz

Tek taraflı ses teli felçlerinde küçülen ve hareketsiz tellerin hacmini artırmak için dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Tam olarak kapanmayan ses telini eski haline döndürebilmek için enjeksiyonla yapılan dolgu işlemi ağız içinden veya boyundan uygulanabilmektedir. Tamamen ağrısız gerçekleşen jel kıvamındaki maddenin enjekte edilmesinden sonra hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. 2-3 gün sonra ses eski haline dönmektedir. Dolgu maddelerin 1-2 yıl ömrü vardır ve bir süre sonra tekrar yapmak gerekebilir.

İmplantla kalıcı olarak düzeliyor

Ses tellerindeki açıklık dolgu ile düzeltilemeyecek durumda ise bu durumda  tiroplasti ameliyatı olarak bilinen cerrahi işlem uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta feçli ses teline kalıcı imlant yerleştirilmektedir .Yaklaşık 2 cm.lik bir kesiden gerçekleştirilen cerrahi işlemin ardından hasta 1 gece kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edilmektedir. Ameliyattan belli bir süre sonra hastaların ses terapisi ve solunum egzersizleri konusunda destek alması sesin kalitesi bakımında önemlidir. 

 

Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2018

Benzer Sağlık Rehberleri