Ses Kısıklığına Karşı 7 Önlem

Ses Kısıklığına Karşı 7 Önlem

Ses kısıklığı pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Özellikle bazı meslek gruplarında çalışanlar, ses tellerinde oluşan sorunların yanı sıra ses hastalıklarıyla daha çok karşılaşıyor. Ses kısıklığı basit bir rahatsızlık olabileceği gibi birçok hastalığın da belirtisi olabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, ses kısıklığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ses kısıklığı yüksek sesle konuşmaya da tümöre de bağlı olabilir

Enfeksiyon,alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma gibi nedenler ses kısıklığına yol açabilir. Guatr cerrahisi, kalp cerrahisi ve göğüs cerrahisi sonrası da ses kısıklığı gelişebilir. Ses kısıklığının oluşumunda; nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroid, gebelik, yaşlılık, hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller ve poliplerin yanı sıra bazen kötü huylu tümörler de etkili olabilir. Ses kısıklığı bir hastalık değil bir hastalığın ya da bir sağlık sorununun sonucudur.

Ses kısıklığına yol açan neden araştırılmalı

Ses kısıklığının başlangıcı, süresi, uygulanan tedavileri, daha önce ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimleri, hastanın psikolojik durumu ile birlikte değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik olarak ses tellerinde nodul, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.

Nedenine göre uygun tedavi seçeneği belirlenmeli

Ses kısıklığında, istirahat önemlidir. Enfeksiyon, alerji, reflü, psikojenik ses kısıklığı gibi durumlarda ilaç tedavisi verilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda, nörolojik  ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisinden fayda görülebilir. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemelidir. Hastalığın durumuna göre botoks da tedavide uygulanabilir.

İleri evre ses teli kanserlerine yönelik tedaviler evreye göre açık ya da kapalı teknik cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olarak değişmektedir.

Ses kısıklığı yaşamamak için bu önerilere dikkat!

Ses kısıklığı 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka KBB uzmanına başvurulmalıdır. Ses kısıklığına yol açan bir hastalık söz konusu değilse, sesin doğru kullanımı ve ses tellerinin sağlığı için alınacak bazı önlemlerle ses kısıklığından korunmak mümkündür.

  1. Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan çekinin.
  2. Sigara içmeyin.
  3. Bol su tüketin.
  4. Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve asitli içeceklerden kaçının.
  5. Yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın.
  6. Alkolü sınırlandırın ya da alkol tüketmeyin.
  7. Çay ve kahve tüketimini mümkün olduğunca azaltın.
  8. Tok olarak uyumayın.
Güncellenme Tarihi: 06 Ağustos 2018Yayınlanma Tarihi: 06 Ağustos 2018

Benzer Sağlık Rehberleri