Serinlemek İsterken Hasta Olmayın!

Solunum yolu hastalıklarından kas tutulmalarına kadar bir çok rahatsızlığa neden olan klimaların bilinçsiz kullanılması ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu hastalıkların başında; gripal enfeksiyonlar ve zatürre geliyor. Memorial Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal klimalar yoluyla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülen ve çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılan ‘zatürre’ hakkında bilgi verdi: 'Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımladığımız zatürrenin, havalandırma sistemleri yoluyla bulaşan şeklini ‘Legionella Pnömonisi’ olarak adlandırıyoruz. Bu hastalık ilk kez, 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları bir toplantıda bulunan kişilerde görülmüş ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Hastalığın tanınması ile birlikte, bu zatürre tipinin, alışılagelmiş yüksek ateş, öksürük, balgam gibi bulguların görüldüğü tipik zatürreden farklı olduğu anlaşılmıştır. Hastalığa neden olan, Legionella Pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda kolonize olmakta ve buradan ortam havasına dağılmaktadır.”

Kimler risk altında?

Büyük iş yerlerinde çalışanların risk altında olduğunu belirten Uzm.Dr. Füsun Soysal şöyle devam etti: “Büyük otel ve iş yerlerinde çalışanlar, havalandırma işçileri ve sağlık personelleri riskli grupları oluşturuyor. Bu arada bakteriyi alan kişinin vücut direnci de çok önemli. Şeker hastaları, sık alkol alan kişiler, yaşlılar, bebekler, kortizon tedavisi altında olanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalıklarına sahip kişilerde hastalığın oluşumu daha yüksek orandadır. En yaygın ve kolaylaştırıcı faktör ise sigara kullanımıdır”

Hastalığın belirtilerine dikkat!

Hastalarda, tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ait şikayetler ön planda olmuyor. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, ateş, huzursuzluk hastalığın belirtilerini oluşturuyor. İlk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülüyor. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulgularına da sıkça rastlanıyor. Araştırmalar, hastaların %20 sinde sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları, hatta koma gibi şikayetlerinde görüldüğünü gösteriyor. Hastalığın tedavisinde 15 –20 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiyotiklerin kullanıldığını belirten Uzm.Dr. Füsun Soysal, şöyle devam etti:” Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişiler, bu bulguların basit bir gripal enfeksiyon olmayıp, zatürre başlangıcı da olabileceğini akılda bulundurmalı ve hastaneye başvurarak tetkiklerini yaptırmalıdır.”

Ayrıntılı Bilgi İçin:
Memorial Hastanesi 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri