Robotik Lazerle Üst Seviyede Görüş Kalitesi Ve Daha Güvenli Cerrahi

Lazerler ve robotik teknoloji tüm cerrahi dallarda olduğu gibi göz ameliyathanelerinde de hızla yerini alıyor. LASIK – Excimer lazer tedavileri, katarakt cerrahisi, göz içi akıllı lens ameliyatları ve hatta kornea nakli operasyonları için kullanılan bıçakları tahtından edecek yeni nesil lazerler, göz cerrahlarının çok daha güvenli çalışmasına ve iyi sonuçlar almasına yardımcı oluyor.

Memorial Şişli Göz Merkezi uzmanları, robotik lazer cerrahisi ile göz hastalıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi:

Göz hastalıklarının tedavisinde birçok farklı lazer kullanılmaktadır. En çok bilinenler gözlükten kurtulma tedavilerinde kullanılan excimer lazerler ve retina hastalıklarının tedavisinde kullanılan argon lazerlerdir. Yeni nesil robotik lazer teknolojisi ise göz cerrahlarına artık üçüncü bir el gibi yardımcı olmaktadır. Daha önce özellikli bıçaklarla uygulanan LASIK, katarakt ameliyatı ve kornea nakli gibi ameliyatları artık robotik lazer kolları sayesinde bıçak kullanmadan yapılabilmektedir. Operasyonu gerçekleştiren cerrahla birlikte hareket edebilen bu lazerle bugüne kadar yapılan birçok göz ameliyatı özellikle riskli olgularda artık daha güvenli ve daha iyi sonuçlar alarak gerçekleştirilebilmektedir.

Robotik lazer teknolojisi ile
• Miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarının giderildiği tedaviler.
• Katarakt ameliyatları
• Kornea nakli, yakın gözlüğünden kurtulmak için uygulanan kornea içi implantlar ve yapay kornea nakilleri
• Uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmak için uygulanan yeni nesil akıllı lens implantları
Bıçaksız olarak yapılabilmektedir.
Robotik lazer cerrahisiyle birlikte uygulanan akıllı lenslerle uzak, yakın ve astigmatlı gözlüklerden aynı anda kurtulmak mümkün

Katarakt ve refraktif lens değişimi (akıllı lens implantasyonları) ameliyatlarının en önemli aşaması, göz içi merceğinin yerleşeceği kapsülün oluşturulması ve işlevini yapamayan lensin sorunsuz bir şekilde kesilerek çıkartılmasıdır. Ortalama kalınlığı 2 mikron olan bu dokuların kesileri ve manüpilasyonları elle de yapılabilmekte ancak özellikli olgularda cerrah ne kadar tecrübeli olsa bile elle yapılan bu hassas kesiler komplikasyonlar açısından risk teşkil etmektedir. Bu kesiler normal katarakt ameliyatlarında mikro bıçaklar yardımıyla yapılırken, robotik lazer teknolojisinde kesilerin yapılması ve kataraktlı veya disfonksiyonel lensin kırılarak parçalanması 45 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Bu teknoloji sayesinde hem hasta hem de doktor bakamından daha konforlu hale gelen katarakt ameliyatı ve akıllı lens implantasyonu cerrahilerinde olası riskleri de en aza indirmektedir.

Robotik lazer cerrahisiyle bıçaksız olarak yapılan katarakt, yakın ve uzak gözlükten kurtulmak amacıyla uygulanan akıllı lens cerrahilerinde hasta 15-20 dakikalık bir operasyon sonrasında evine gidebilmekte çok daha hızlı şekilde iyileşebilmekte ve günlük aktivitelerine dönebilmektedir.

 

Güncellenme Tarihi: 01 Kasım 2018Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri