Ramazan Ayında Tansiyonunuzu İhmal Etmeyin

Ramazan ayının, yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerine denk gelmesinden dolayı oruç tutmak sağlık açısından bazı riskleri de beraberinde getirebiliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde havaların çok sıcak olması oruç tutmayı daha da güçleştiriyor. Gün içinde halsizlik ve yorgunluk şikayetlerine tansiyon problemleri de eklenebiliyor.  Sağlıklı kişilerin bile tansiyon ayarlarına çok önem vermesi gerekirken, düzenli ilaç kullanan kalp ve yüksek tansiyon hastalarının bu dönemde çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kalp ve tansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulundu.

Kullanılan ilaçlar oruç tutma kararı konusunda belirleyici olabilir

Yüksek tansiyon hastaları Ramazan ayında en çok oruç tutup tutamayacakları konusunu merak etmektedir. Kan basıncının kontrol altında olması ve kullanılan ilaçlar oruç tutma konusunda belirleyici faktörlerdir. Bazı yüksek tansiyon hastaları günde bir ilaç kullanırken bazıları da beş farklı ilaç kullanabilmektedir. Oruç tutarken bu ilaçlar düzenli kullanılamayacağı için doktor tarafından oruç önerilmeyebilir.

İdrar söktürücü ilaçlar sıvı kaybına neden oluyor

İdrar söktürücü olarak gruplandırılan bazı tip ilaçlar, hastaların sık idrara çıkmasına neden olarak sıvı kaybını artırmakta ve bu da hastanın daha çabuk susamasına neden olmaktadır. Sıvı kaybının düzeyi kullanılan idrar söktürücü ilacın dozu ile orantılıdır. Bu yüzden idrar söktürücü ilaç kullananlar gün içerisinde vücuttaki sıvı açığını kapatmak için bol su tüketmelidir. İdrar söktürücü grupta yer almayan diğer tip ilaçların kullanımında ise böyle bir sıkıntı söz konusu değildir.

Sıvı tüketimi kalp ve tansiyon hastaları için önemlidir

Oruç tutma konusunda sıkıntı yaşayabilecek bir diğer hasta grubu böbrek yetmezliği olan yüksek tansiyon ve kalp hastalarıdır. Böbrek yetmezliği, özellikle ciddi kalp yetmezliği olan hastalarda daha sık görülen bir durumdur. Sıcak havaların egemen olduğu Ramazan ayında bu tip hastaların oruç tutması sağlıklarını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca kalp yetmezliği olan hastalar da idrar söktürücü ilaçlar kullandığı düşünüldüğünde, bu hastaların neden oruç tutmamaları gerektiği kolaylıkla anlaşılabilir. Sıvı tüketimi bu hastalar için hayati önem taşımaktadır.

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak önemli

İdrar söktürücü ilaç kullanmayan, yüksek tansiyonu uzun süredir kontrol altında olan ve başka bir ek hastalığı da bulunmayan kişiler, genellikle Ramazan ayında oruç tutabilirler.  Ancak yüksek tansiyonu henüz kontrol altına alınamamış hastaların ise oruç tutmaları önerilmemektedir. Çünkü bu hastaların, gün içerisinde kan basıncı seyrine göre ek ilaca ihtiyaç duyabileceği ve bu şekilde oruç tutamayacakları unutulmamalıdır.

Oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalı

Uzun süre önce kalp krizi geçirmiş ancak aktif kalp problemi, göğüs ağrıları bulunmayan hastaların yine ek hastalıkları yoksa oruç tutmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yakın zamanda kalp krizi geçirmiş, göğüs ağrıları devam eden, kalp yetmezliği veya yüksek tansiyonu henüz kontrol altına alınamamış ya da kalp yetmezliği nedeniyle idrar söktürücü ilaç kullanmak zorunda olan hastaların ise oruç tutmaları uygun değildir. Tüm kalp hastaları, mutlaka doktorlarına danışarak, öneriler doğrultusunda hareket etmelidir.

Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2015

Benzer Sağlık Rehberleri