Omurga Ameliyatı Olacak Hastalarımız İçin…

Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanları, omurga ameliyatı olacak hastaların bu süreçte uyması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

 • Ameliyatınız bitip ameliyathanede bir süre dinlendikten sonra yapılan işlemin kontrolü amacıyla rutin Bilgisayarlı Tomografiniz çekilecektir.
 • Tomografi filminizden sonra serviste ki yatağınıza geleceksiniz.
 • Ameliyat bölgenizde kan birikimini engellemek amaçlı bir dren ve idrar sondanız olacaktır.
 • Ağrınızı gidermek amaçlı başucunuz da damar yolunuza takılı bir ağrı pompası bulunmaktadır, ağrınız oldukça size tarif edildiği şekilde ve aralıkta ağrı pompasının düğmesine basmanız yeterli olacaktır.
 • Ameliyattan sonra ilk 6 saat su içmeniz ve yemek yemeniz, genel anestezi aldığınızdan dolayı mümkün olmayacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra yumuşak gıdalar ile yemeğe başlayabilirsiniz, size anlatıldığı şekilde sağ ve sol yanınıza dönebilirsiniz. Yemekler sağ ve ya sol yana dönerek yenmelidir.
 • Ameliyattan sonra yatağınız tam düz pozisyonda olmalı ve lavabo ihtiyacı yatakta giderilmelidir, personelimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Ameliyatınız 1. gününde belinizde bulunan dren ve idrar sondanız çekilerek, doktor eşliğinde bel korsesi ile ayağa kaldırılacaksınız ve gün içinde personelimiz nezaretinde size gösterildiği şekilde lavabo ihtiyaçlarınız için kalkabilirsiniz.
 • Verilen korseyi gösterildiği şekilde takarak yemeklerinizi oturarak yemeli ve gün içinde 3 defa oda içinde gezinmelisiniz.
 • Her sabah yaranız kontrol edilerek, pansuman yapılacaktır.
 • Ameliyatınızın 3. gününde ağrı kontrolünüz sağlandıktan sonra, doktorunuz uygun görürse ev de yapmanız gerekenler anlatılarak size epikrizinizin, evde kullanacağınız ilaçların ve kontrol randevunuzun olduğu bir dosya teslim edilecektir.

OMURGA AMELİYATI OLUP TABURCU OLAN HASTALARA ÖNERİLER

Omurga ameliyatı olan hastaların taburcu olduktan 1 hafta sonra normal aktivitelere dönebilmeleri için aşağıdaki programa uymaları gerekmektedir.

Taburcu olduktan sonraki ilk yedi gün içerisinde, hastane de olduğu gibi yatak istirahatine devam edilmelidir. Günde sadece 6-7 kez (tuvalet ve yemek ihtiyacı için) kalkılmalı, bunun dışında anne rahminde bebek pozisyonunda yatılmalıdır. Yataktan kalkma ve yatağa yatma hareketlerinin öğretilen biçimde olmasına dikkat edilmelidir.

Yatak ve yatış biçimi: Yatak yaylı olmalıdır. Yatakta sırt üstü ve/veya yan yatılıp, dönülebilir. Yün veya pamuk içeren bir yastık kullanılmalıdır. Yataktan kalkarken öğretildiği şekilde koldan destek alarak önce oturmak sonra ayağa kalkmak esastır.

Oturma: Ameliyattan sonra kısa sürelerle ve bele bir yastık desteği koyarak dik olarak oturulabilir. Alçak veya yumuşak koltuk ya da kanepelere gömülerek oturulmamalıdır.

Tuvalet: İlk hafta tuvalet ihtiyacı klozete oturularak giderilmelidir.

Banyo: Hastaneden taburcu olduktan sonraki 1. gün yara hattı su geçirmez şekilde kapatıldığından banyo almakta bir sakınca yoktur. Yara 1. haftada doktor gördükten sonra açık bırakıldığı halde banyo yapılabilir.

Yürüyüş: Taburcu olduktan 1 hafta sonra arttırılarak her gün yapılmalıdır.

Ameliyat yeri: Ameliyat yerinde karıncalanma uyuşukluk veya sertlik hissi olabilir. Hareketle, öksürmekle dikişlerin açılması söz konusu değildir. Yara yerinden dikiş alınmayacaktır. Yara yerinden herhangi bir akıntı olduğunda kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Sigara ve alkol: Sağlığa zararlı olan maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bunlar fıtık oluşumunda etkili olurlar. Yara iyileşmesini geciktirme gibi olumsuz etkileri de vardır.

Cinsel yaşam: Bir hafta süre ile cinsel aktivitenin kısıtlı olmasına dikkat edilmelidir.

Otomobil kullanma: Birinci haftadan sonra kısa mesafelerde otomobil kullanılabilir.

Diyet: Kilo alınmaması veya fazla kilo varsa verilmesi hem bel hem de genel sağlık için gereklidir. Bu nedenle hastanın durumuna uygun diyet düzeni hastaneden çıkmadan programlanmalı gerekirse diyet bölümünden yardım istenmesi gerekmektedir.

İlaçlar: Hasta taburcu edilirken verilen ilaçlar 1 hafta süre ile kullanılmalıdır.

2 hafta ve daha sonrası için gerekli olan uygulamalar kontrol muayenesi sırasında hastaya anlatılacaktır.

  Güncellenme Tarihi: 14 Mayıs 2015Yayınlanma Tarihi: 14 Mayıs 2015

  Benzer Sağlık Rehberleri