Mesane Tümörü

Mesane Tümörü Erkeklerde 4 Kat Fazla Görülüyor

Mesane tümörü, ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır. Özellikle bazı iş kollarında kullanılan kimyasalların bu hastalık için tehlike oluşturabileceğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü uzmanları konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Mesane tümörü sigara içen erkekleri seviyor!

Mesane tümörü idrar kesesinde oluşan tüm iyi ve kötü huylu urlara verilen addır. Erkeklerde 4 kat fazla görülen mesane tümörünün görülme yaşı 50 olarak kabul edilse de, ülkemiz gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde bu hastalık çok daha erken yaşlarda da görülmektedir. Mesane tümörünün yüzde doksanı kötü huylu iken, geri kalanı iyi huylu olabilir.

İdrarda kanama mesane tümörünün belirtisi olabilir

Mesane tümörünün en büyük belirtisi idrarda kanamadır. Bu kanamalar genellikle ağrısız olarak görülür. Özel durumlarda idrar yanması ve sık idrara gitme gibi şikâyetlerde olabilir. Bazense hiçbir belirti olmadan rutin kontroller sırasında ya da sistoskopi denilen mesane içini incelemek için yapılan tanısal girişimler sırasında ortaya çıkabilir.

Mesane tümörü 20’li yaşlarda bile gözlenebilir

Mesane tümörü genel olarak 50 yaş üzerinde sık rastlanılan bir hastalıktır. Ancak pratikte 20’li yaşlarda bile görüldüğü gözlenmektedir. Bunun yanı sıra mesane tümörlerinin erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla yaklaşık 4 kat daha fazladır. Ancak kadınlarda görüldüğü zaman daha kötü seyirli olma eğilimindedir.

Bazı iş kollarına dikkat!

Yapılan araştırmalarda boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, mesane tümörü vakalarının yüzde 20-25’ini oluşturmaktadır. Bu sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra; Sigara, radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve şistomiyaziz denilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörü olarak sıralanabilir.

Mesane tümörü kesinlikle cerrahi girişim gerektirir

Bu, hem tanı hem de tedavi için gereklidir. Başlangıçta, kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması hem tanı ve evrelemeyi sağlar hem de tedavinin ilk basamağıdır. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler gerekecektir. Kasa nüfuz etmemiş tümörlerde kapalı olarak tümör çıkartılması ve mesane içine verilecek ilaçlar en etkin tedavi yöntemidir. Tümör eğer kasa geçmişse hastalığın ve hastanın durumuna göre “radikal sistektomi” en etkili cerrahi yöntemdir.

Tedavi sonrası daha dikkatli yaşam şart

Hastaların tedavi sonrasında mutlaka sigarayı bırakması gerekir. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme sistemi oluşturulmalı, risk oluşturan bir iş kolunda çalışıyorsa daha uygun bir iş kolu seçmelidir. Ayrıca en az 5 yıl boyunca kanser takiplerinin yaptırılması hayati önem taşımaktadır.

Güncellenme Tarihi: 02 Ocak 2012Yayınlanma Tarihi: 02 Ocak 2012

Benzer Sağlık Rehberleri