Meme ve Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uzm.Dr. Ufuk Denizci, meme ve prostat kanseri teşhisinde kullanılan yöntemleri anlattı.

Meme Kanseri Mammografi Yöntemi ile Erken Teşhis Edilebiliyor

Mammografi Nedir?

Mammografi, meme kanserinin ve diğer iyi huylu meme hastalıklarının tanısında, X ışınları kullanılarak gerçekleştirilen özel bir incelemedir. Bu inceleme için en önemli neden, kadınlarda görülen kötü huylu tümörler arasında üst sıralarda yer alan meme kanserinin erken tanı yöntemidir Meme kanseri erken teşhis edilirse, büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle mammografi, meme kanserinin erken tanısında bir tarama testi olarak çok önemlidir.

Mammografiye Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mammografi için en uygun zaman, adet bitiminden sonraki iki hafta ise de herhangi bir zamanda çekim gerçekleştirilebilmektedir. İncelemede küçük ayrıntılar önemli olduğundan, yanıltıcı etkenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Ter, parfüm, deodorant ve pudra gibi kalıntılar, incelemenin doğru şekilde yorumlanmasını zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle muayeneden önce duş alınması ve koltuk altlarında bu maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Mammografi Nasıl çekilir?

Bu işlem için geliştirilmiş özel bir röntgen cihazı ile her iki meme dokusunun incelenmesi sağlanmaktadır. Ayakta dururken ya da otururken, meme, cihazın uygun kısmına yerleştirilmekte ve bu sırada değişik açılardan görüntü alınmaktadır. Genelde her bir meme için iki ayrı düzlemde görüntüleme yeterli olmaktadır. Her bir düzlemde toplam çekim süresi birkaç saniye sürmektedir. İnceleme sırasında uygulanan baskı nedeniyle, memelerde hafif bir ağrı hissedilebilmekte, kısa süre içerisinde ağrı kendiliğinden geçmektedir. Radyoloji doktoru, yoğun meme dokusu varlığında ya da şüpheli bir görünüm saptadıysa ek bir mammografi çekimi ya da ultrasonografi ile değerlendirmeye gerek duyabilmektedir. Mammografide saptanan lezyonların katı ya da sıvı içerikli olup olmadığının belirlenmesinde ultrasonografi kullanılmaktadır. Ayrıca, elle hissedilen kitlesi olan 30 yaş altı kadınlarda, tercih edilmesi gereken inceleme yöntemi ultrasonografidir.

Risk Faktörlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

40 ile 49 yaş arasındaysanız. özgeçmiş ve soygeçmişinize bağlı olarak bir ya da iki yılda bir düzenli olarak mammografi çektirmelisiniz. örneğin, daha önce saptanan meme kitlesi varlığında ya da anne, teyze ve kızkardeş gibi yakın akrabalarınızda meme kanseri varsa, her sene mammografi kontrolü gerekmektedir. 50 yaş ve üzerindeyseniz her yıl mammografi çektirmelisiniz. Radyoloji uzmanının gerek gördüğü durumlarda, saptanan kimi lezyonların takibi için 6 ay sonra kontrol mammografi incelemeleri istenebilir. Eski ve yeni filmlerin karşılaştırılması, erken kanser tanısında yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle önceden yapılmış tetkiklerinizi yanınızda getirmeniz oldukça önemlidir.

Unutmayın!

Mammografi, meme kanserine erken tanı konulmasını sağlayabilmektedir. Kadınlarda yaşamları boyunca meme kanseri gelişme riski bulunmaktadır. Tanı konduğunda kanser ne kadar küçükse, tedavi şansı o kadar yüksek olabilmektedir.

Prostat Tanısında Ultrasonografi Yöntemi

Prostat Ultrasonografi İncelemesi Nedir?

Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarından yararlanılarak, iç organların incelenmesinde kullanılan bir tanı yöntemidir. Cihaz, bilgisayar ve elektronik elemanlar içeren bir konsol, video görüntü ekranı ve vücudu taramak için kullanılan prob adı verilen parçalardan oluşmaktadır. Prostatın iyi ve kötü huylu büyümelerinin saptanmasında kullanılan ultrasonografik inceleme, karın ön duvarından yapılırsa Trans Abdominal Ultrason (TAUS), makat yolu ile yapılırsa Trans Rektal Ultrason (TRUS) olarak adlandırılmaktadır.

Prostat Ultrasonografi İncelemesi Nasıl Yapılır?

TAUS işleminde ultasonografi probu, karın bölgesine konarak, ultrasonografi dalgalarının güçlendirici etkisiyle prostat görüntülenir. Bu işlem için mesanenin dolu olması gerekmektedir. İşlemden 1.5 - 2 saat önce 1.5 litre (yaklaşık 6 bardak) su içilmesi yeterlidir. TRUS işleminde ise, steril kaplanmış özel ultrasonografi probu ile makat yolundan prostat görüntülenmektedir. Bu işlem için bağırsak temizliği gerektiğinden; bir gün önce akşam yemeği sonrası müshil ilacı içilmesi ve işlemden hemen önce mesanenin boşaltılması gerekmektedir.

Prostat Ultrasonografisinin Faydaları Nedir?

Ultrasonografinin prostat kontrolünde önemli bir avantajı, hastaya zarar vermemesidir. Kolay uygulanması, maliyetinin düşük olması ve iyonize radyasyon içermemesi diğer belirgin avantajlarıdır. Transabdominal ultrason işleminde prostatın boyutu, ağırlığı ve anatomik şekli belirlenir. Transrektal ultrason işleminde bunların yanı sıra prostatın doku detayları da değerlendirilmektedir. Bu işlem esnasında Renkli Doppler ve Power Doppler metodları ile kanserden şüphelenilen alanların kanlanması değerlendirilebilmekte, aynı seansta ön hazırlık koşulu ile biopsi işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Ultrasonografi incelemesi hekime, hastanın prostatı hakkında ayrıntılı bilgi verebilmekte, doğru tanıya ulaşmada ve uygun tedavinin planlamasında yardımcı olabilmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Memorial Hastanesi 444 7 888
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri