Lazer Epilasyon

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzmanları ile A’dan Z’ye dermatolojide kullanılan Lazer Tedavileri ve özellikle yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde Lazerle Epilasyon hakkında konuştuk:

Lazer Nedir?

Normal ışık gibi insan cildinde kalmayarak, cildi geçerek daha derinlere ulaşan Lazer, kullanım alanı oldukça geniş olan radyasyonun uyarılmış emisyonu ile ışın amplifikasyonudur. Normal ışık gibi tüm renklerin karışımından oluşan beyaz bir ışık değil, hangi dalga boyunda oluşmuşsa o dalga boyuna uygun, tek renkli, düz, yoğun, tek fazlı monokromik ışık üreten cihazlardır. Renkli olduğu gibi renksiz de olabilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Bu dalga boyu ve gücü tıptaki kullanım alanını belirler. Dermatolojide kullanılan son teknolojik gelişmelerden en önemlisidir. Dalga boyu ve gücüne göre farklı tedavi amacıyla kullanılan çok sayıda lazer tipleri vardır. Göz, diş hastalıkları ve ürolojide özellikle prostat tedavilerinde yaygınca kullanılan Lazer’in dermatolojide de kullanım alanı oldukça fazladır. Ancak dermatolojide en bilinen ve tercih edilen kullanım alanı epilasyondur.

Yaz Geliyor, İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Tam Vakti…

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri kalıcı şekilde ortadan kaldıran önemli bir teknolojidir. Lazer ışını cilde zarar vermeden geçer ve kıl köklerindeki pigment (renk veren madde) yapısına ulaşır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kökün kendisini ve besleyici damarlarını tahrip eder. Böylece kıl kökü kalıcı bir şekilde ortadan kalkar.

Lazerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!

  • Lazer epilasyonla istenmeyen tüylerden kurtulmak uzun bir süreçtir. (Yanlış)
  • Deniz mevsimine az zaman kalan şu günlerde, son derece hızlı olan bu yöntem sayesinde, kısa sürede, geniş alanlara uygulama yapılarak zamandan tasarruf sağlanmış olur. (Doğru)
  • Lazer yazın uygulanmaz.(Yanlış)
  • Lazer uygulamasından önce herhangi bir özel bakım gerekmez ve yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanmak kaydıyla yazın bile uygulanabilir. (Doğru)
  • Lazer sadece açık ten rengine sahip kişilere uygulanır. (Yanlış)
  • Lazer epilasyon uygulamasında en iyi sonuç açık cilt rengi üzerindeki koyu renkli tüylerde alınır. Fakat kullanılan son teknolojiler ile koyu cilt rengine sahip bireyler dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılabilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. (Doğru)

Lazerin Geleneksel Yöntemlere Üstünlüğü Nedir?

  • Daha az acı verir.
  • Kısa sürede büyük alanlar taranabilir..
  • Hiçbir özel bakım gerektirmez.

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Kılın büyüme aşamalarını bozmadan 4-6 hafta aralıklarla uygulanabilir.

Yan etkileri var mıdır?

Artık Lazer uygulamaları kanunlar gereği doktorlar tarafından yapılması gereken bir işlem olduğu için doğru hasta seçimi, doğru doz ve uygun alet seçimi ile komplikasyonlar minimuma indirilmiştir. Ancak geçici deri renginde değişmeler, yine geçici kızarıklık ve şişmeler meydana gelebilir. Lazer teknolojisi tıptaki gelişmelerden en önemlilerinden biridir. Dünyanın her yerinde güvenle kullanılmaktadır. Kanser yapıcı etkisi yoktur.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri