Kurban Eti Tüketiminin 8 Altın Kuralı

Kurban Eti Tüketiminin 8 Altın Kuralı

 

Kurban Bayramı’nda et tüketimi her zamankine oranla büyük artış gösteriyor. Eti sabah kahvaltısından itibaren tüketmek, dinlendirmemek ve aşırı yağlı kısımlarını seçmek gibi pek çok hata mide ve bağırsak sağlığına önemli zararlar verebiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Laleş Güzel,  Kurban Bayramı’nda sağlıklı et tüketimi hakkında bilgi verdi.

  • Bulaşıcı hastalık riskine dikkat!

Kurban Bayramı’nda sağlıklı et tüketimi için kesim, saklama ve hazırlama koşullarına çok dikkat edilmelidir. Öncelikle veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksek olduğu için uygun etlerin uygun koşullarda kesilmesine dikkat edilmelidir. Kurban Bayramı’nda kesim yapılır yapılmaz etin tüketimi doğru bir uygulama değildir.

  • Çözünen etleri tekrar dondurmayın

Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda ise -18 derece, daha uzun süreyle saklanabilir. Etin dondurulduktan sonra tekrar çözülmesi bazı mikroorganizmaların üremesine sebep olabileceğinden, çözünen etler hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Çözünme olayının da buzluğun alt bölümünde yapılmasına dikkat edilmelidir.

  • Etler kesimden sonra 24 saat dinlendirilmeli

Genellikle bayramda kesilen hayvanların etleri, birkaç saat içinde pişirilerek tüketilmektedir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik yani rigormortis evresi hem pişirmede, hem de sindirim sırasında zorluk yaratmakta; midede şişkinliğe, hazımsızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle mide ile ilgili problemleri olan bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.

  • Kızartma yerine haşlama yöntemini tercih edin

Et pişirirken kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemlerinden uzak durulmalı; fırın, ızgara ya da haşlama yöntemleri tercih edilmelidir. Et zaten protein ve yağ bakımından zengin bir besin olduğu için, pişirirken ekstradan yağ eklenmemesi önerilmektedir.

  • Mangalda eti yakmayın

Kurban Bayramı’nda mangalda et tüketimi de artmaktadır. Ancak ateşin yakın olması nedeniyle etin yanması kanserojen etkiye neden olmaktadır ve etin besin değeri de düşmektedir. Etin ateşten belirli bir mesafede pişirilmesi önemlidir. Etin yanında domates ve biber pişirilmesi de sağlıklı ve lezzetli bir öğün yapılmasını sağlar.

  • Kolesterolü olan hastalar sakattan uzak durmalı

Toplumumuzda sakatat tüketimi de oldukça yaygındır ve sakatatta protein açısından zengindir. Özellikle kolesterolü yüksek olan hastalar ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

  • Eti geç saatte yemeyin

Gün içerisinde metabolizma daha hızlı çalıştığı için, et tüketiminin öğle yemeğine denk gelmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bayramda ara öğün, besin çeşitliliği ve su tüketimi ihmal edilmemelidir.

  • Et yemeklerinize yeşil salata eşlik etsin

Et yemeklerinin yanında yeşillikler ve sebze tüketilmelidir. Özellikle C vitamininden zengin olan yeşil biber, roka, marul, kıvırcık, maydanoz ve domates ile hazırlanan salataya limon ve sirke eklenerek demir emiliminin artırılması sağlanabilir.

Güncellenme Tarihi: 29 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2017

Benzer Sağlık Rehberleri