Kadın Sağlığı Açısından Yazın Hangi Giysiler Tercih Edilmeli?

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taşer Güney, hastalık yapan giysiler ile ilgili bilgi verdi.

Yazın vücudun soluk almasını sağlayan doğal materyalden yapılmış, özellikle pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Sentetik materyalden yapılmış giysiler ısı artışına neden olur. Buna bağlı olarak ciltte terleme, tahriş, kızarıklık, kaşıntı gelişebilir.

İç çamaşırı seçiminde özellikle kadınların çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Sıkı olmayan pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Aynı zamanda göğüsleri iyi kavrayan, pamuklu ve uygun bedende sutyen tercih edilmelidir. Pamuklu olmayan iç çamaşırları vücutta terlemeye, kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olur.

İç çamaşırlarının lastiklerinin sıkı olmamasına da özen göstermek gerekmektedir. Sentetik iç çamaşırları terlemeye yol açarak mantar enfeksiyonu riskini ortaya çıkarır.

Özellikle G string çamaşırlar hassaslaşmış genital mukozada tahrişi arttırır bunların giyimleri önerilmez. Özellikle sentetik iç çamaşırları vajinal enfeksiyonlara, mantarlara ve akıntı ile tahrişlere neden olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında çok sıkı kıyafetlerin giyilmesi de sakıncalıdır. Çok sıkı pantolonlar tercih edilmemelidir. Son dönemlerde popüler giyim tarzı olan düşük bel ve göbeği açık bırakan pantolonların giyimleri de sakıncalı olabilir. Bu tür giysiler, kasık ağrılarına neden olabilir. Sıkı pantolonlar ise mantar enfeksiyonların yol açabilir.

Karın içi basıncı artıran dar giysiler, sıkı belli etek ya da pantolonlar giyilmesi sakıncalıdır. Sıkı lastikli bilek veya dizde iz bırakan dolaşımı zorlayan çoraplar giyilmesi uygun değildir. Bu tür giysiler, dolaşım bozukluklarına ve bacak damarlarının genişlemesine yol açarak, varislere zemin hazırlayabilir.

Ayakkabı seçiminde de çok dikkatli olunmalıdır. Ayakları terletmeyen malzemeden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı numarası ayağa uygun ölçüde olmalı ve numarası döneminde kilo artışı ve ödeme bağlı olarak değişir. Hatta bazen doğum sonrası 2-3 santimetrelik topuklar tercih edilmelidir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri