Dijital, Direkt Radyoloji Ve Floroskopi İncelemeleri

Memorial Hastanesi Radyoloji Bölüm Uzmanları, dijital, direkt radyoloji ve floroskopi incelemeleri hakkında bilgi verdi.

Panoramik (Diş-Çene) Ve Direkt Grafi İncelemeleri

Her türlü rutin direkt grafiler ve özel direkt incelemeler (skolyoz, orthorontgenografi, panoramik, diş,çene grafi ve sefalometri v.s.) yapılmaktadır. Tüm direkt grafiler, CR sistemleri ile dijital olarak elde edilmektedir. Ayrıca hastanede yatan hastalarımıza portable ( yatak başı) radyografi hizmeti verilmektedir.

Dijital floroskopi incelemeleri :

Dijital floroskopi cihazı altında her türlü gastrointestinal sistem grafileri (Özefagus (yemek borusu), çift kontrast mide-duodenum ( 12 parmak bağırsağı), çift kontrast kolon grafileri, ürolojik tetkikler, HSG (histerosalpingografi), ayrıca skopik kontrol altında yapılan ERCP gibi ileri incelemeler yapılabilmektedir. Bu incelemeler için genellikle açlık, ayrıca kalın bağırsak ve ürolojik radyolojik incelemeler için bağırsak temizliği gerekmektedir.

Ultrasonografi ve doppler ultrasonografi incelemeleri :

Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nilgün Güldoğan Yıldırım ultrasonografi incelemeleri hakkında bilgi verdi.

Gelişmiş ultrasonografi cihazlarının sahip olduğu yüksek çözünürlük, görüntü kalitesinin mükemmeliyeti tanısal kolaylık sağlamaktadır. Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü’ndeki yenilenen ultrasonografi cihazlarıyla, özel olarak hazırlanmış odalarda tüm ultrasonografi incelemeleri ve ultrasonografi eşliğinde lezyon işaretlemesi, biyopsi, apse veya kist drenajı gibi girişimsel yöntemler uygulanmaktadır. Ultrasonografi cihazlarıyla, probe (başlık) çeşitliliği tüm doku tiplerine uygun şekilde seçilmiştir. Özel probelarla meme, tiroit, kas iskelet gibi yüzeysel dokular net olarak değerlendirilebilmektedir. Alt batın incelemesi için mesanenin dolu olması gerekmektedir. Bu durum, hem mesanenin değerlendirilmesini sağlar, hem de bağırsak gazlarını deplase ederek kadın organlarını ve prostatın net olarak değerlendirilmesini sağlar. Ultrasonografinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri