Daha Sessiz, Geniş ve Konforlu Bir MR Deneyimi

Hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde radyolojik görüntüleme yöntemleri büyük yer tutuyor. Dev bir mıknatıs olarak adlandırılan, vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak incelenmesi olan Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme uygulamaları da gelişen teknolojinin yardımıyla gün geçtikçe yenileniyor. 3 Tesla MR teknolojisi ise hasta konforunun ön planda olması, kaliteli ve güvenilir sonuçları ile son yıllarda öne çıkıyor. Memorial Şişli Hastanesi Radyoloji Bölümü uzmanları, 3 Tesla MR cihazı ve özellikleri ile ilgili bilgi verdi.

Görüntüleme yöntemleri, özellikle doğru tanının koyulabilmesi ve uygun tedavi planlamasına geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. En sık tercih edilen yöntemlerden biri de MR. Geçmiş yıllarda 0,2-1.5 Tesla MR gibi cihazlar tercih edilse de gerek kullanım kolaylığı, gerekse hastalar ve doktorlar açısından üstünlük sağlayan daha yüksek manyetik alan gücüne sahip cihazlara eğilim artmaktadır. Görüntülemede kullanılan cihaz 3 Tesla MR olduğunda, dokudan daha fazla sinyal toplanabilmektedir. Kullandığımız cihaz 64 kanaldan veri topladığı için benzerlerine oranla daha hızlı ve çok veri toplaması sayesinde özellikle beyin hastalıklarında önem kazanmaktadır. Bu durum hem daha kısa zamanda tetkik yapma, hem de elde edilen veriyi çözünürlüğü yüksek görüntüye çevirme avantajı sağlamaktadır.”

MR korkusu olan ve fazla kiloları nedeniyle MR’a giremeyen hastalar için de ideal

Pek çok hasta klostrofobi yani kapalı alan korkusu nedeniyle MR’a giremeyip açık MR tercih etmektedir.  Ancak 3 TESLA MR klasik cihazlara göre daha geniş, kısa ve konforlu olduğu için kapalı alan korkusu olan ve fazla kilolu bireyler daha kolay cihaza girebilmektedir. MR işlemi süresince insanlar sık olarak yüksek sese maruz kalmaktan şikayet etmektedir. Ancak yeni 3 TESLA MR, daha sessiz olması özelliği sayesinde de tercih edilmektedir. Bunun dışında kişi bu görüntüleme esnasında dilediği takdirde müzik dinleyerek keyifli vakit geçirebilmektedir

Hangi hastalıkların tanısında öne çıkıyor?

  • 3 Tesla MR sayesinde birçok hastalıkta üst düzey inceleme mümkün olabilmektedir. Cihazın öne çıkan avantajları şu şekilde sıralanmaktadır.
  • Beyin hastalıklarının tanı ve tedavi takibinde yani nöroradyoloji alanında öne çıkmaktadır. MR spektroskopi, 3 Tesla MR sayesinde çok daha iyi yapılabilmektedir. Çünkü manyetik alan gücü yükseldikçe, yağ ile suyun frekansları arasındaki fark açılmaktadır. Fonksiyonel MR, diffüzyon tensor görüntüleme, arteriyel spin labeling gibi nispeten yeni yöntemler daha iyi uygulanabilmektedir. Çözünürlüğü yükseltmek mümkün olduğu için kas-iskelet sisteminde küçük kıkırdak, tendon lezyonlarını görme şansı artmaktadır. Bu cihaz sayesinde perfüzyon olarak adlandırılan yani kontrast madde vererek dokuların ya da incelenecek yerin kanlanmasını gösteren, kalbin perfüzyonu da dahil incelemelerde avantaj sağlanmaktadır.
  • Kontrastlı ve kontrastsız MR anjiyografilerde 3 Tesla MR’ın kendine has üstünlükleri bulunmaktadır.
  • Prostatın multiparametrik görüntülemesinde bu cihazın kullanımı çok yaygınlaşarak adeta standart hale gelmiştir.
  • Yağı daha iyi baskıladığı için karaciğer görüntülemelerinde avantaj sunmaktadır.
  • Meme MR incelemelerinde önemli avantajları vardır.
  • Yüksek sinyal gücü sayesinde küçük lezyonlar saptanabilmekte ve tetkik daha kısa sürebilmektedir.

3 Tesla MRn yüksek manyetik alan etkisi yarattığı için kalp pili ve bazı özel protez takılı hastalar için uygun görülmemektedir.

 

Güncellenme Tarihi: 18 Eylül 2018Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri