Bilinçsiz Uygulanan Diyetler Hasta Ediyor

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte fazla kiloları hızla verebilmek için kulaktan dolma bilgilerle başlanılan diyetler hastalıklara davetiye çıkarıyor. Gazete, internet yayınları ya da arkadaş tavsiyesi ile başlanılan diyetler zayıflatsa bile; verilen kilolar hızla geri alınıyor ya da kalıcı hasar verebilecek ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, bilinçsiz yapılan diyetlerin zararları ve sağlıklı kilo vermenin yolları hakkında bilgi verdi.

Diyet konusunda her duyduğunuza inanmayın

Kilo verirken sağlıklı kalmanın diyette altın kural olduğuna dikkat çeken Dyt. Ertuğ, “Pek çok insan sadece kilo kaybetmek ve istediği görüntüye çok kısa sürede kavuşmak uğruna bilinçsizce diyetler yapıyor veya çevresinden duyduğu zayıflama ilaçları ile bilimsel değeri olmayan bitkisel reçeteleri uyguluyor. Oysa ki, bu tür diyetler ve ilaçların sağladığı kilo kaybının geçici olduğu bilinmelidir. Kişi sağlıkla kilo verip, bu kiloyu uzun vadede korumak istiyorsa yeterli ve dengeli beslenmelidir. Yaşam kalitesini artıracak gıdalar ve aktivitelerle yaşamı biçimini düzenlemek, sağlıklı bir görünüme kavuşmak isteyen herkes için çok önemlidir” dedi.

“Yanlış bilgiler sağlığınızdan edebilir”

Dyt. Berna Ertuğ yanlış diyetlerin sağlığa zararlarını şu şekilde özetledi: “Diyet, bir uzman takibinde yapılmadığı takdirde çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Daha güzel görünmek isterken sağlıksız ve kalitesiz bir yaşam sürmek de yanlış diyetlerin sonuçları olarak karşımıza çıkar. Bilinçsizce yapılan diyetler; baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, tansiyon düşüklüğü, kalp ritminde bozukluk, kansızlık, yorgunluk, saç dökülmesi, ciltte kuruluk hatta kanser gibi birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir.”

Kişiye özel beslenme planı ile haftada 1 kilo

Dyt. Ertuğ, kilo verme sürecine girmeden önce mutlaka uzman yardımı alınması gerektiğini belirterek, “İlk aşamada diyetisyen tarafından yapılan vücut analizi ve bazal metabolizma ölçümü ile kişiye özel beslenme planının oluşturulmasının sağlandığını ifade etti. Beslenme programının kişiye özel olduğunu dile getiren Dyt. Ertuğ, “Diyetin; yaş, vücut yapısı, boy, cinsiyet, meslek, mevcut hastalıklar ve genel beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak düzenlenmesi gerekmektedir. Kulaktan dolma veya kaynağı belirsiz yazılardan edinilen bilgiler sağlığınıza zarar verebilir. Özellikle çok kısa sürede kilo vermek uğruna yapılan şok diyetlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. İdeal olan haftada 0,5-1 kilo vermektir. Beslenme ve diyet uzmanının kazandıracağı sadece bir diyet listesi ile sınırlı değildir. Diyetisyenden alınacak sağlıklı ve dengeli beslenme eğitimi ile hem zorlanmadan kilo vermek hem de yaşam boyu sağlıklı kalmanın yollarını öğrenmek mümkündür” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi: 09 Nisan 2011Yayınlanma Tarihi: 09 Nisan 2011

Benzer Sağlık Rehberleri