Baharda Damar Hastalıkları Azalıyor, Mide Rahatsızlıkları Artıyor!

Baharın gelişi insan vücudunu da yakından etkiliyor. Damarları genişleyen kalp hastaları rahatlarken, gastrit gibi mide rahatsızlıkları bulunanların bu dönemde şikayetleri artıyor. Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanları bahar mevsiminin insanlar üzerindeki etkilerini anlattı.

İnsan vücudu bahara geçiş döneminden nasıl etkileniyor?

İnsan vücudunun kendine özel bir yapısı var. Buradaki dengeler çok hassas. İç ve dış etkenler vücudun biyolojik yapısını yakından etkiliyor. Dış etkenlerden en önemlisi ise sıcaklık ve soğukluk farklılıkları. Kış şartlarına uyum sağlayan vücut havaların ısınmasıyla ve baharın gelmesiyle birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor. Yaza hazırlanmaya başlıyoruz. Bu dönemde vücudun şaşkınlığı da başlıyor.

Kalp ve damar hastaları bu süreci nasıl geçiriyor?

Kışın vücudu kaplayan deri ve altındaki damarlar da büzüşüyor. Böylece vücut ısı kaybetmemiş oluyor. Bu toparlanma sırasında damarlar daraldığı için de tüm kan beyin, kalp, böbrekler ve diğer organlarda yoğunlaşıyor. Havaların ısınmasıyla bu durum tersine dönüyor. Damarlar genişliyor. Organlardaki kan miktarları organlardan azalarak damarlara gidiyor. Bu durum insanın biyolojik yapısında bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Mesela damarlar genişlediği için tansiyon düşebiliyor, bu yüzden ilkbahar damar hastalarının rahatladığı dönem olarak da biliniyor. Organların hassasiyeti baharda kanın organlardan çekilmesinden kaynaklanıyor. Kalbin taşıdığı yük de bu dönemde azalıyor. İlkbahar döneminde kendimizi daha canlı hissetmemizin nedeni de organların kanın yarattığı ağırlıktan kurtulması.

Bahar döneminde mide rahatsızlıkları neden artıyor?

Bahar döneminde sık görülen rahatsızlıklardan biri mide hastalıkları. Yeni yetişen meyve ve sebzelerin pişirilmeden tüketilmesi ülser ve gastriti artırıyor. Kanın iyice azaldığı mide, daha fazla asit üretmeye başlıyor. Mide kanamalarını da bu dönemde daha sık görüyoruz.

Alerji ve sünizite dikkat!

Vücudun dengesini bozan, etkenlerden biri de bahar aylarında etrafa yayılan polenler ve tozlar. Bunlar alerjileri aktif hale getiriyor. Alerjik astım, göz nezlesi, burun nezlesi, hapşırmalar, sıcağa bağlı vücuttaki kızarıklıklar, kaşıntılı kızarıklıklarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Sinüzitin de bahar aylarında görülme sıklığı artıyor. Üşütmeye bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, bademcik iltihaplanmaları zatürre ve bronşite varan sonuçlar doğurabiliyor.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri