Böbreğini Bağlama Çalarak Verdi

 

Yüz bin hasta organ bekler, doktor uzman tıp gelişmiş, her derde bir çare varmış, bir cana da sen can ver gardaş, dünyaya bedelmiş bir gardaş, Veysel sana feda olsun bu gardaş. Halk ozanı ve bağlama ustası 47 yaşındaki Zeynel Şenol, kardeşi Veysel Şenol’a böbreğini vermek için ameliyathaneye bu dizeleri bağlama eşliğinde söyleyerek girdi. Memorial Ataşehir Hastanesi’nde başarılı bir şekilde yapılan nakil ile hayata ikinci kere bağlanan Veysel Şenol, abisinin bu fedakarlığını hiçbir zaman ödeyemeyeceğini söyledi.

Ayaklarındaki şişlik ile ortaya çıktı

Hiçbir sağlık problemi olmayan tekstil tasarımcısı olarak çalışan 42 yaşındaki Veysel Şenol’un 2012 yılında aniden ayaklarında ve karnında şişlikler meydana gelmeye başladı. Bu şişlikleri başlarda aşırı çalışmaya bağlı olarak meydana gelen yorgunluklara bağlayan Şenol, karnındaki dayanılmaz ağılar nedeniyle doktora gitti.  Yapılan tetkiklerde böbreklerinde protein kaçağı tespit edildi. Doktorları, protein kaçağının böbreklerine daha fazla zarar vermemesi için hemen ilaç tedavisine başladı.

Protein kaçağı 5 yılda böbreklerini çalışmaz hale getirdi

İşine devam ederken ilaç tedavisini hiç aksatmayan genç tekstil tasarımcısı Şenol, kontrollerini de hiç aksatmadan yaptırıyordu. Ancak kullanılan ilaçlar böbreklerindeki protein kaçağını hiçbir şekilde tam olarak durduramıyordu. 2016’da son kontrolünde yapılan tetkiklerde protein kaçağının Şenol’un her iki böbreğini de çalışmaz duruma getirdiği belirlendi. Doktorları hayati risk yaşayan Veysel Şenol’un yaşama tutunması için tek çaresinin diyaliz olduğunu söyledi.

Kadavradan organ çıkmayınca abisi gönüllü oldu

Haftada 3 kere diyaliz senası görerek yaşamını devam ettirmeye başladı. Ancak her diyaliz seansından sonra evine geldiğinde bir bardak su bile içemiyordu. Hayatını tam 1,5 sene diyaliz seansları ile geçiriyordu. Geçtiğimiz ay Memorial Ataşehir Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Tuncer’e muayene olmak için geldi. Prof. Dr. Tuncer yaptığı tetkiklerde Veysel Şenol’un hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için en iyi tedavinin böbrek nakli olduğunu söyledi. Kendisine kadavradan uygun bir böbrek bulunması için tüm başvurularını yaptı. Ancak Türkiye’de yeterli sayıda organ bağışı olmadığı için kendisi için uygun bir böbrek bulunamadı. Kardeşinin diyaliz seanslarında yaşadığı sıkıntıları gören ve böbrek nakli ile hayatına sağlıklı bir şekilde tutunacağını öğrenen abi Zeynel Şenol hemen gönüllü oldu.

Ameliyathaneye bağlama çalarak girdi

Hemen tetkikler yapılmaya başlandı. Kardeşine böbreğini vermek için gönüllü olan abi Zeynel Şenol’un tüm dokuları uyumlu çıktı. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cihan Karataş ve ekibi tarafından kardeşine böbreğini vermesi için hazırlıklar başladı. Halk ozanı ve bağlama ustası Zeynel Şenol, kardeşini için yazdığı dizeleri bağlama eşliğinde çalarak uğurladıktan sonra kendisinin ameliyathaneye alınmasını rica etti. Doktorları da bu isteğini kabul etti. Bağlama ile uğurladığı kardeşine Op. Dr. Cihan Karataş ve ekibi abi Zeynel Şenol’dan aldığı böbreği başarılı bir şekilde nakletti.

Şimdi artık benim de umutlarım var

Abisinin böbreği ile hayata tutunan Veysel Şenol, ameliyattan çıktıktan sonra da abisinin çaldığı bağlamayı dinlediğini söyleyerek “Protein kaçağını ilaçlar bile durduramayınca sinsi bir hastalık olan böbrek yetmezliği yaşadım. Diyaliz ile yaşama tutunmaya çalışıyordum. Ancak her diyaliz seansı benim için çok zor geçiyordu, bir bardak suya bile hasret kalmıştım. Abim bana hiç tereddüt etmeden böbreğini vererek hayata bağladı, beni sazlı sözlü olarak ameliyathaneye uğurladı, ona bir hayat borçluyum. Abimin böbreği ile artık benim de umutlarım olacak bir hayat yaşayacağım” dedi. Kardeşine böbreğini vererek ikinci hayata bağlayan Zeynel Şenol ise “kardeşim tüm sıkıntılarını her gün benim gözümün önünde yaşadı. Diyaliz sonrası ne sıkıntılar yaşadığını gördüm. Ona böbreğimi vererek sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesini istedim. Ameliyat öncesi tüm insanların duyması için bu dizeleri yazdım, ameliyata girmeden önce de bu dizeleri söyledim. Yüzbinlerce hasta hayata tutunmak için organ bekliyor. Herkes organını bağışlasın” dedi. Veysel Şenol’u böbrek nakline yönlendiren Prof. Dr. Murat Tuncer, “Böbreklerdeki protein kaçağı ilaç tedavisine rağmen sinsi bir şekilde ilerleyerek böbrek yetmezliğine neden olmuş. bize geldiğinde nakilden başka çareleri kalmamıştı” dedi. Op. Dr. Cihan Karataş ise böbrek yetmezliğinin tek çaresinin nakil olduğunu belirterek, “Veysel Bey nakilden sonra hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilecek” dedi.

 

01 Kasım 2017